Fluke SMFT-1000/KIT Multifunction PV Tester and Analyzer Kit
Model #   SMFT-1000/KIT
?
Question about this product?
Speak to an expert
Learn how to use
Features
  • Perfect for PV professionals involved in installation, comissioning and maintenance services
  • Open-circuit voltage (VOC) measurement at the PV module/string up to 1000 V DC
  • Short-circuit (ISC) current measurement at the PV module/string up to 20 A DC
  • Protective conductor resistance (RLO) measurement with a testing current ≥200 mA
  • Insulating resistance (RINS) measurement with a testing voltage of 50 V, 100 V, 250 V, 500 V and 1000 V
  • Blocking diode measurement (VBD)
  • Surge protection device testing with visual inspection
  • AC/DC current and voltage measurement with 4 mm test sockets
Technical Information
  • RLO Display Range0 - 19.99Ω / 20 - 199.9Ω / 200 - 2000Ω
  • RLO Measuring Range0.2 - 19.99Ω / 20 - 199.9Ω / 200 - 2000Ω
  • VOC Display Range0 - 99.9V / 100 - 1000V
  • VOC Measuring Range5 - 99.9V / 100 - 1000V
  • Polarity TestYes
  • ISC Display Range0 - 20A
  • ISC Measuring Range0.2 - 20A
  • RINS Display Range0 - 99.99MΩ / 100 - 199.9MΩ / 200 - 999MΩ
  • RINS Measuring Range0.2 - 99.99MΩ / 100 - 199.9MΩ / 200 - 999MΩ